niedziela, 10 lutego 2019

Ciekawa podróż przez wieki.


W czwartkowy poranek wspólnie z klasą druga „b” udaliśmy się do Bramy Poznania, pierwszego w Polsce Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Kiedy oddaliśmy kurtki do szatni, odebraliśmy bilety wstępu, pani Agnieszka - przewodnik, zabrała nas na taki szklany pomost nad Cybiną i przypomniała, że przez nasze miasto przepływają dwie rzeki: Cybina i Warta. Z tego miejsca roztaczał się piękny widok na  najstarszą część Poznania – Ostrów Tumski z monumentalną budowlą - Katedrą. Ten widok oglądaliśmy z kilku perspektyw, wędrując po muzeum. Dłużej zatrzymaliśmy się w sali przed podświetlaną makietą przedstawiającą gród i przed drugą makietą, na której pokazane były różne sposoby podróżowania na przestrzeni lat. Dużo radości sprawiało nam wprowadzanie postaci w ruch. Mogliśmy zobaczyć wędrowca, jeźdźca na koni i postać płynącą łodzią. My kręciliśmy korbkami, a wtedy postaci ożywały. Dowiedzieliśmy się, że na wędrowców czyhały różne niebezpieczeństwa. Przeszliśmy przez inne sale, obserwując postaci historyczne, a także oglądaliśmy interaktywne obrazy naszego miasta.
Druga część naszego pobytu w Bramie Poznania to zajęcia warsztatowe. Pani edukatorka podzieliła nas na zespoły, rozdała nam puzzle różnych pojazdów, którymi ludzie podróżowali dawniej i dziś, a także ich opisy. Naszym zadaniem było dopasowanie opisu do złożonych obrazów pojazdów. Doskonale poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Często podróżujemy i nie obcy jest nam samolot i samochód, ale bardzo zainteresowały nas pojazdy mniej rozpoznawalne, takie jak chociażby dyliżans.
W naturze każdego dziecka jest przede wszystkim działanie, więc otrzymaliśmy zadania zbudowania pojazdu przyszłości. Ze zgromadzonych w koszach materiałów, każdy zespół mógł wybrać siedem elementów i z nich zbudować coś ciekawego. Te zajęcia były bardzo podobne do zajęć Odysei Umysłu, podczas których puszczamy wodze swojej fantazji. Pani była bardzo zadowolona z rezultatów naszej pracy, bo każdy zespół stworzył pojazd poruszający się w innej przestrzeni: w powietrzu, w wodzie i na lądzie.
 Lubimy te zajęcia poza szkołą, a Bramę Poznania wielu z nas odwiedziło po raz pierwszy. Na pewno tam wrócimy na kolejną lekcje historii!

Ciekawa podróż przez wieki  -  GALERIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz